Wybuchnął czy wybuchł?

Dzień dobry

Proszę o informację dotyczącą zasad użycia słowa wybuchnąć w czasie przeszłym. Czy występuje rozróżnienie formy wybuchnęła dla istot żywych oraz wybuchła dla pozostałych rzeczowników ? Czy istnieje jakaś zada zastosowania do powyższych słów, czy to raczej zwyczaj stosowany w tekstach?

Z wyrazami szacunku

Mateusz

Szanowny Panie,

czasownik wybuchnąć przybiera dwie pary form w czasie przeszłym – z cząstką -ną- lub bez niej. Poprawne są zatem zarówno formy: wybuchłem, wybuchł, wybuchła, wybuchło, wybuchliśmy, jak i: wybuchnąłem, wybuchnął, wybuchnęło, wybuchnęliśmy, a ich użycie nie zależy od znaczenia.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski