Wybudowałem dom

Mam pytanie dotyczące zdań takich jak:

- Zbudowałem dom.

- Zrobiłem generalny remont mieszkania.

Czy można tak powiedzieć, jeżeli fizycznie nie kładłem cegieł i płytek, nie lałem fundamentów itp, ale jestem inwestorem i organizuję ekipy budowlane, załatwiam formalności, nadzoruję przebieg prac, zamawiam materiał, troszczę się o wywóz odpadów, załatwiam pozwolenia itp., by w efekcie powstał dom lub był wykonany remont.

Istotnie, nasz język nie jest pod tym względem zbyt precyzyjny – zdania Wybudowałem dom, Obcięłam włosy, Zrobiłam operację itd. znaczą zarówno 'wykonałem / wykonałam czynności opisane w zdaniach', jak i 'zleciłem / zleciłam wykonanie tych czynności'. Niektóre języki (np. francuski) posługują się specjalnymi konstrukcjami, by odróżnić te dwie sytuacje – my musimy radzić sobie z dwuznacznością.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski