Wydawał się być…

„Wydawał się kontynuatorem…” czy „Wydawał się być kontynuatorem…”? Czasownik wydawać się w połączeniu z przymiotnikiem (np. „Wydawał się gruby”) nie potrzebuje być, ale co z rzeczownikiem? Tu jest chyba konieczne być – inaczej brzmi dziwnie. Proszę rozstrzygnąć tę kwestię. Słownik poprawnej polszczyzny PWN odnosi się tylko do użycia tego czasownika z przymiotnikmami, nie mówiąc nic o rzeczownikach i przez to sugerując, iż tak samo powinno być z rzeczownikami – tj. bez być. Mnie się jednak nie chce wierzyć, iżby miało to być błędne, gdyż wyczucie językowe większości osób, które o to pytałem, jednogłośnie wskazuje na być. Będę wdzięczny za pomoc.
Konstrukcje typu „Wydawał się kontynuatorem” uchodzą za wzorcowe, konstrukcje typu „Wydawał się być kontynuatorem” – za błędne albo mniej zalecane. Jako praktyczną wskazówkę można przyjąć to, aby pomijać w takich konstrukacjach formę być, ilekroć nie jest konieczna.
Mirosław Bańko