Wydział Medyczny. Collegium Medicum

 

Wydział Medyczny. Collegium Medicum

25.06.2021

Dzień dobry,

w pracy zawodowej spotkałem się z instytucją, w nazwie której zawarto kropkę: "Wydział Medyczny. Collegium Medicum".


Czy taka nazwa jest poprawna z językowego punktu widzenia? Jeżeli tak, w jaki sposób prawidłowo posługiwać się nią w zdaniach? Czy jedyną możliwością jest stałe używanie cudzysłowu? Czy nazwę taką wolno odmieniać?

Zwyczajowo jedną z funkcji kropki jest separowanie nazw własnych lub tytułów równoległych. Zazwyczaj są to zapisy różnojęzyczne. Z taką właśnie sytuacją mamy do czynienia w wypadku nazwy Wydział Medyczny. Collegium Medicum Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

W tekście nie ma konieczności ujmowania tego rodzaju zapisu w cudzysłowie. Funkcja kropki nie ogranicza się do zamykania wypowiedzeń, można ten znak interpunkcyjny spotkać w innych funkcjach w środku zdania, więc zapewne większości czytelników nie zmyli kropka rozdzielająca nazwy równoległe. Odmianie podlega tylko pierwszy, polskojęzyczny człon nazwy, por. np.


Został wybrany na prodziekana ds. toku studiów i rozwoju Wydziału Medycznego. Collegium Medicum Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Poniżej znajdziesz cztery zgłoszone propozycje dot. nazwy medycznych spotkań webinarowych organizowanych na Wydziale Medycznym. Collegium Medicum UKSW.

Jestem studentem kierunku lekarskiego na Wydziale Medycznym. Collegium Medicum Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!