Wyglądać

Mam pytanie, dotyczące słowa wyglądać. Ostatnio często słyszę wyrażenie: Wygląda to w ten sposób. Przyznam, że niezbyt podoba mi się taka konstrukcja, zawsze wydawało mi się, iż można wyglądać jakoś a nie w jakiś sposób. Czy mam rację?

Pozdrawiam. :)
Rzeczywiście, powiedzielibyśmy raczej: To nie wygląda ciekawie, Wygląda to dobrze, a także: Wyglądał zdrowo, Nie wyglądasz najlepiej, Sprawy wyglądają fatalnie. Czasownik wyglądać – w różnych jego znaczeniach – łączymy z przysłówkiem (ciekawie, dobrze, zdrowo itd.). Jeśli chcemy rozwinąć określenie czasownika, mówimy: To nie wygląda tak, jak sobie to wyobrażałeś, Sprawy wyglądały tak, jak je zaplanowaliśmy, Paweł wyglądał tak, jak wtedy, gdy go pierwszy raz widziałem. Wówczas łączymy czasownik z zaimkiem przysłownym tak i dodajemy zdanie podrzędne (…jak sobie to wyobrażałeś,… jak je zaplanowaliśmy itd.). Zdarza się – zdaje się, że coraz częściej – że zamiast tak występuje tu w ten sposób. Nie uważam tej konstrukcji za wskazaną, jest ona przejawem takiej samej maniery, która każe pisać Zrobili to w sposób dobry zamiast Zrobili to dobrze – właściwej osobom próbującym nadać swym tekstom oficjalny charakter.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski