Wyglądać

 
Wyglądać
6.12.2017
Mam pytanie, dotyczące słowa wyglądać. Ostatnio często słyszę wyrażenie: Wygląda to w ten sposób. Przyznam, że niezbyt podoba mi się taka konstrukcja, zawsze wydawało mi się, iż można wyglądać jakoś a nie w jakiś sposób. Czy mam rację?

Pozdrawiam. :)
Rzeczywiście, powiedzielibyśmy raczej: To nie wygląda ciekawie, Wygląda to dobrze, a także: Wyglądał zdrowo, Nie wyglądasz najlepiej, Sprawy wyglądają fatalnie. Czasownik wyglądać – w różnych jego znaczeniach – łączymy z przysłówkiem (ciekawie, dobrze, zdrowo itd.). Jeśli chcemy rozwinąć określenie czasownika, mówimy: To nie wygląda tak, jak sobie to wyobrażałeś, Sprawy wyglądały tak, jak je zaplanowaliśmy, Paweł wyglądał tak, jak wtedy, gdy go pierwszy raz widziałem. Wówczas łączymy czasownik z zaimkiem przysłownym tak i dodajemy zdanie podrzędne (…jak sobie to wyobrażałeś,… jak je zaplanowaliśmy itd.). Zdarza się – zdaje się, że coraz częściej – że zamiast tak występuje tu w ten sposób. Nie uważam tej konstrukcji za wskazaną, jest ona przejawem takiej samej maniery, która każe pisać Zrobili to w sposób dobry zamiast Zrobili to dobrze – właściwej osobom próbującym nadać swym tekstom oficjalny charakter.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski

Zagraj z nami!

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

SŁOWO ROKU 2017

Uniwersytet Warszawski organizuje już po raz siódmy plebiscyt na najważniejsze słowo roku. Będziemy je wybierać wszyscy w głosowaniu internetowym, a niezależnie dokona wyboru ogólnopolska kapituła profesorów językoznawstwa. Ponieważ trudno przypomnieć sobie cały rok, poniżej zamieszczamy listę słów kluczowych kolejnych miesięcy mijającego roku. Można także zgłosić swoją propozycję słów – zgłoś


Które słowo okaże się najważniejsze w Polsce w roku 2017? To Państwo zdecydują.

Jeśli chcesz otrzymać bezpłatny e-book, potwierdź także poniższe zgody marketingowe.

10 najciekawszych obrazów świata

Wyślij

Zagłosuj na SŁOWO ROKU 2017 i odbierz darmowy e-book!