Wykonawca a sprawca

Jaka jest różnica między wykonawcą czynności a sprawcą czynności ?
Wykonawca to ktoś, kto coś wykonuje – wykonywać można jakieś zadania, polecenia lub prace. Mówimy więc wykonawca planu, wykonawca poleceń, wykonawca autostrady itp. Wyrażenie wykonawca czynności jest terminem z zakresu językoznawstwa (poza tą dziedziną chyba nie występuje) oznaczającym rzeczownikową kategorię słowotwórczą obejmującą formacje słowotwórcze (czyli wyrazy utworzone od innych wyrazów na gruncie polszczyzny, a nie np. zapożyczone lub utworzone bez żadnej podstawy słowotwórczej) nazywające osoby, które wykonują czynność wskazaną przez podstawę słowotwórczą (np. palacz od palić + -acz, piłkarz od piłka + -arz).
Sprawca to osoba, która spowodowała coś złego: sprawca wypadku, sprawca kradzieży.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski