Wykonujący

Witam serdecznie,

Zwracam się z pytaniem o pochodzenie przymiotnika  wykonujący.

Czy pochodzi on od czasownika dokonanego (wykonać), czy od czasownika niedokonanego (wykonywać).

Uprzejmie dziękuję za odpowiedź,

Ewa Ł.

Szanowna Pani,

wykonujący to imiesłów przymiotnikowy czynny, a te tworzymy tylko od czasowników niedokonanych: robić robiący, pisać piszący, czytać czytający itd. (od czasowników dokonanych, np. zrobić, napisać, przeczytać nie tworzymy imiesłowów czynnych). Wykonujący jest więc formą czasownika wykonywać. Dodam, że oprócz niego istnieje też wykonywający.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski