Wykorzystać

Dzień dobry,

Spotkałam się w internecie z krótką dyskusją na temat zwrotu  wykorzystać kogoś do/dla własnych celów. W internecie można (oczywiście!) znaleźć obie formy, ale tylko druga zdaje się powtarzać w słownikach języka polskiego. Byłabym wdzięczna za wytłumaczenie tego zwrotu. Można wszak wykorzystać kogoś do czegoś, jak i w słownikach pojawia się zwrot  do celów. Czy obie formy odnoszą się do osobnych części - wykorzystać kogoś i zrobić coś by spełnić cel?

Z wyrazami szacunku,

Anna

Obie formy są poprawne: zarówno wykorzystać coś (kogoś) do własnych (swoich) celów, jak i wykorzystać coś (kogoś) dla własnych (swoich) celów

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski