Wymowa rzeczownika nootropy

Mam pytanie dotyczące wymowy słowa "nootropy". Zetknąłem się z różnymi wersjami: nutropy, notropy i nootropy (z wyraźnie zaznaczoną wymową podwójnego"o"). Która z tych wersji jest poprawna?

W wyrazie nootropy (z ang. nootropics ‘leki, suplementy lub inne substancje poprawiające funkcje poznawcze, a w szczególności pamięć, kreatywność lub motywację u zdrowych ludzi’) występuje geminata samogłoskowa /oo/ (jak np. w polskim wyrazie poobcierać). We współczesnej wymowie polskiej istnieją dwa rodzaje realizacji tego typu geminat:

1. wymowa literowa, tzn. z podwójną samogłoską, a więc /nootropy/;

2. wymowa z samogłoską długą, a więc /no:tropy/.

Częstszy jest drugi wariant wymowy, tj. z samogłoską długą. Wariant pierwszy cechuje przede wszystkim wymowę staranną.

Adam Wolański