Wyraził czy wyraziło?

Dzień dobry,

chciałem zapytać o poprawne formy orzeczenia w zdaniach:

Dziesięć procent zwolenników Partii X i taki sam odsetek zwolenników Partii Y wyrazi[ło] pogląd, że czu[liby] się niezadowol[eni], gdyby ich dziecko należało do Parti Z...
Połowa Republikanów i ponad 20 procent Demokratów stwierdzi[li], że mog[liby] to zrobić
.

Dziękuję!

Szanowny Panie,

poprawna postać to:

Dziesięć procent zwolenników Partii X i taki sam odsetek zwolenników Partii Y wyraziło pogląd, że czuliby się niezadowoleni, gdyby ich dziecko należało do Partii Z...

Połowa Republikanów i ponad 20 procent Demokratów stwierdziło, że mogliby to zrobić.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski