Wyróżnienie uczennicy czy wyróżnienie dla uczennicy

Dzień dobry,
czy poprawne jest pisanie: Wyróżnienie dla uczennicy, czy wyróżnienie uczennicy. Co z tym dla, czy jest poprawne?

Pozdrawiam
Iza Roustm
Obie konstrukcje są poprawne, jednak różnią się znaczeniem. Wyrażenie wyróżnienie dla uczennicy oznacza coś materialnego (np. dyplom), co uczennica otrzyma za dobre sprawowanie, szczególne osiągnięcia itd. Wyrażenie wyróżnienie uczennicy jest „pochodną” zwrotu wyróżnić uczennicę i może się np. w zdaniu: Wyróżnienie uczennicy przez dyrektora sprawiło wielką radość jej rodzicom (inaczej mówiąc: To, że dyrektor wyróżnił uczennicę, sprawiło wielką radość jej rodzicom). Jeśli pyta Pani o formułę, która ma się znaleźć na dyplomie dla uczennicy, to poprawną formą jest wyróżnienie dla Ani Kowalskiej za… .
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski