Wyśmienity

Szanowni Państwo,

w Słowniku etymologicznym języka polskiego A. Brückner podaje (za nim także WSJP PAN), że przymiotnik wyśmienity jeszcze w XV wieku oznaczał ‘wysoki’. Kiedy jednak zajrzałem m.in. do Słownika staropolskiego pod red. S. Urbańczyka, w haśle wyśmienity, ku mojemu zaskoczeniu, przeczytałem, że w staropolszczyźnie omawiany przymiotnik znaczył: ‘doskonały, znakomity, wyborny’', czyli tak samo jak dziś! Myślałem, że tam znajdę odnotowane to znaczenie, które Brückner podaje – ‘wysoki’.
Proszę zatem o wyjaśnienie tej, moim zdaniem, sprzeczności oraz o podanie alternatywnego źródła słownikowego, które potwierdziłoby informację Brücknera. Ja takowego, niestety, nie znalazłem.

Pozdrawiam
Stratos Vasdekis
Jak Pan zauważył, Aleksander Brückner w swoim Słowniku etymologicznym języka polskiego łączy przymiotnik wysoki z wyśmienity i takie przesunięcie znaczeniowe byłoby możliwe. Podaje jednak, że wyśmienity jeszcze w XV wieku oznaczał ‘wysoki’, a to nie jest prawdą. Słownik staropolski rejestruje, co prawda, wyśmienity z XIV i XV wieku, ale tylko w znaczeniu ‘doskonały, znakomity, wyborny’. Hipoteza Brücknera jest bardzo prawdopodobna, ale niestety brak na to dowodów – potwierdzeń w źródłach leksykograficznych i dawnych tekstach. Być może autor do jakiegoś zapomnianego poświadczenia dotarł, jednak nie ujawnił źródeł swojej wiedzy. Miejmy nadzieję, że uda się kiedyś takie odnaleźć.
Kazimierz Sikora, Uniwersytet Jagielloński