Wysoka Rado!

Czy zwrot Wysoka Rado!, wypowiadany przez przewodniczącego podczas sesji rady gminy w małej miejscowości, jest zgodny z obowiązującymi normami grzecznościowymi?
Tak, jest to zwyczajowy oficjalny zwrot kierowany do członków różnego rodzaju ciał kolegialnych, mających w nazwie słowo rada. W radzie, w której sam zasiadam, zaproszony na chwilę gość – przejęty chyba powagą chwili – użył sformułowania Najwyższa Rada, co wzbudziło rozbawienie nie tylko z powodu nadmiaru kurtuazji, ale przede wszystkim ze względu na skojarzenie z systemem władzy ustawodawczej w ZSRR.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski