Wysoki na trzy metry

Czy prawidłowe jest wyrażenie: wysokie na trzy metry, a nie: trzy metrowej wysokości?
Również: długie na dwa kilometry zamiast: dwu-kilometrowej długości.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Z poważaniem.
Poprawne są oba typy konstrukcji: wysoki na trzy metry, głęboki na pół metra, długi na dwa kilometry oraz trzymetrowej wysokości, półmetrowej głębokości, dwukilometrowej długości. W tych ostatnich przymiotnik utworzony od wyrażenia „liczebnik + rzeczownik” piszemy łącznie (a zatem: dwa kilometrydwukilometrowy).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski