Wyspa Yap

Jak odmieniać nazwę geograficzną Yap? Czy należy mówić na wyspie Yap, czy też można odmieniać nazwę: na Yapie?
Nie ma przeciwwskazań do odmieniania nazwy Yap. Jeśli w tekstach pojawia się forma nieodmieniona, której towarzyszy słowo wyspa (z wyspy Yap, na wyspie Yap itd.) lub stan (do stanu Yap, w stanie Yap), to zapewne dlatego, że Yap nie jest powszechnie kojarzony jako nazwa konkretnego obiektu geograficznego (wyspa) lub administracyjnego (stan) i obudowanie go odpowiednią nazwą gatunkową wynika z potrzeb komunikacyjnych.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski