Wyspy Owcze i ich mieszkańcy

Przeczytałem właśnie w serwisie sportowym Interii takie zdanie: „Piłka ręczna w wydaniu kobiecym jest na Farojach niezwykle popularna”. Czy rzeczywiście można na Wyspy Owcze (bo to o nich była mowa w artykule) mówić... Faroje? Pierwszy raz spotykam się z takim określeniem. Dalej było: „Farerzy zresztą też potraktowali ten mecz nieszczególnie poważnie” – czy mieszkańcy tych wysp to na pewno Farerzy?

Polskim egzonimem standaryzowanym dla farerskiej nazwy własnej geograficznej Føroyar jest wyrażenie: Wyspy Owcze. Mieszkańcy archipelagu to: Farerowie, Farerczycy lub Farerzy.

Adam Wolański