Wystarczyć

Dzień dobry,

czy  wystarczy łączy się z dopełniaczem, czy biernikiem?  Wystarczy kilkadziesiąt rysunków czy  Wystarczy kilkudziesięciu rysunków?

Z poważaniem

Agnieszka

Czasownik wystarczyć ma kilka znaczeń. W zdaniu Wystarczy kilkadziesiąt rysunków aktualizuje się znaczenie 'stać się dostatecznym powodem czegoś' (por. też Wystarczyła chwila, by ogień zajął cały budynek) – tu wymagany jest biernik. W znaczeniu zaś 'nie zabraknąć' (Wystarczy nam chleba do jutra) wymagany jest dopełniacz.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski