Wyszczepić – wyszczepiać

Czy forma wyszczepiać jest nowa? Dotychczas ludzie się szczepili. Wyszczepiać jak wykańczać.

Serdecznie pozdrawiam

Para czasowników wyszczepiać – wyszczepić istnieje w polszczyźnie od dawna, lecz dotychczas była używana tylko w języku specjalistycznym. Wyszczepianie tym się różni od szczepienia, że odnosi się do populacji, podczas gdy szczepienie dotyczy jednego człowieka. Innymi słowy, powiemy: W marcu bieżącego roku wyszczepimy 5% społeczeństwa, choć oczywiście poprawne jest też sformułowanie: Zaszczepimy 5% społeczeństwa. Obecnie, z wiadomych powodów, w mediach wypowiada się wielu ekspertów medycznych, co sprzyja przenikaniu słownictwa należącego do tej dziedziny do języka ogólnego.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski