Wyżlebiony

 
Wyżlebiony
11.07.2019
Szanowni Eksperci,
czy znane jest Państwu słowo wyżlebiony? Od czasu do czasu posługuję się nim (jak zdecydowanie bardziej pospolitym wyrazem wyżłobiony), ale – jak widzę – słowniki go nie notują, natomiast edytory tekstu podkreślają je straszną czerwoną linią. Kwerenda w Google nie zwraca użytecznych wyników, poza takimi, które sugerują, że może kilka osób w Polsce takie słowo zna, być może nawet w podobnym znaczeniu, ale często kontekst jest zbyt krótki, aby jednoznacznie to ocenić.
Wyraz w podanym przez Pana brzmieniu i znaczeniu w standardowej polszczyźnie nie istnieje. Oczywiście, istnieje etymologiczny związek pomiędzy żleb, żłób, żłobić itp., ale sam żleb odnosi się do specyficznej formy ukształtowania powierzchni w górach, a nie do efektu pracy rąk ludzkich lub działania jakiegoś innego czynnika na jakiś materiał. Przymiotnik wyżlebiony raczej znalazł się w Pańskim idiolekcie w wyniku formalnej asocjacji (podobieństwo dźwiękowe); nie znam go co prawda jako wyrazu gwarowego, ale też nie mogę też wykluczyć, że tą drogą wszedł do Pańskiego zasobu leksykalnego. Dodam tylko, że żleb, jak podaje Wiesław Boryś w Słowniku etymologicznym języka polskiego (s. 754), jest w języku polskim zapożyczeniem z gwar słowackich.
Kazimierz Sikora, Uniwersytet Jagielloński
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!