X, Y itd.

Witam serdecznie! Zastanawia mnie jedna kwestia. Spotykam się, że przed skrótami itp., itd., zamieszczonymi po wyliczeniu, stawia się przecinek. Mnie to nieco dziwi, przecież przed i, jeśli występuje raz, nie stawia się przecinka. Dziękuję bardzo za rozwianie moich wątpliwości.
Niemal o całe zło w polszczyźnie jest dziś oskarżany język angielski, często niesłusznie. Obawiam się jednak, że błędna interpunkcja w konstrukcjach typu X, Y, itd. może wynikać z zapatrzenia się w ich angielski odpowiednik, tzn. X, Y, etc. O tym, że konstrukcje X, Y itd. mogą obywać się w polszczyźnie bez przecinka przed skrótem, przekonuje próba rozwinięcia skrótu. Jak Pani słusznie napisała: „przecież przed i, jeśli występuje raz, nie stawia się przecinka”. Warto jednak dodatkowo pamiętać o przecinku zamykającym zdanie podrzędne lub wyrażenie uboczne, może się bowiem zdarzyć, że trzeba go będzie postawić przed słowem i, nawet nie powtórzonym. Przecinek przed itp. lub itd. będzie oczywiście potrzebny także wtedy, gdy ktoś ustawi te skróty w szereg, aby tym mocniej podkreślić, że przykładowe wyliczenia można rozwijać, np. „(…) składa się on z samych najcudowniejszych miejsc na tym świecie, czyli greckich lub hiszpańskich plaż, szwajcarskich gór, Wieży Eiffla, Chińskiego Muru, piramidy Cheopsa, itp., itd.” (CKM).
Mirosław Bańko, PWN