X to Y

Jaką częścią mowy jest słowo to w zdaniach definiujących (np. „Kwadrat to czworokąt foremny”) i klasyfikujących (np. „Dąb to jedno z drzew”)? Czy to partykuła? A może spójnik?
Moim zdaniem – czasownik, ponieważ konstytuuje wypowiedzenie. Ściślej biorąc zaś część czasownika złożonego z to i być, przy czym w czasie teraźniejszym być może być pominięte, por. „Kwadrat to czworokąt foremny”, „Kwadrat to jest czworokąt foremny”, „Tamta figura to był czworokąt foremny”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski