Z czym łączyć państwo

Mówi się: byli Państwo czy byliście Państwo? Spotykałam się z różną formą czasownika przed słowem Państwo, lecz nie wiem, która jest poprawna.

Szanowna Pani,

istotnie, w użyciu są obie konstrukcje. Pierwsza zawiera czasownik w 3. osobie liczby mnogiej: Są państwo zmęczeni? Byli państwo tu wczoraj? Otrzymali państwo zawiadomienie. Druga zawiera czasownik w 2 osobie liczby mnogiej: Jesteście państwo zmęczeni? Byliście państwo tu wczoraj? Otrzymaliście państwo zawiadomienie.

Pierwsza nie budzi żadnych wątpliwości – jest grzeczna, a przez to poprawna, zgodna z zasadami etykiety. Druga, zdecydowanie mniej staranna, może być odebrana jako poufała, a wręcz niegrzeczna.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski