Z należnym uszanowaniem

 
Z należnym uszanowaniem
27.09.2012
Wpis na blogu Małgorzaty Musierowicz z 6 XII 2011 r. ma postać listu zakończonego słowami: „Z należnym uszanowaniem”. Czy w korespondencji można używać tej formuły wymiennie ze zwrotami: „Łączę wyrazy szacunku”, „Z wyrazami szacunku”, „Z poważaniem” itd., czy jest ona jednak jakoś nacechowana?
Zakończenie listu w formie „Z należnym uszanowaniem” jest dziś przestarzałe. Świadczy albo o starszym wieku nadawcy, albo o chęci archaizowania, co w wypadku zwrotów grzecznościowych nadaje im staromodnej elegancji.
Funkcja omawianego zwrotu jest taka sama, jak zwrotów wymienionych, nie można go jednak stosować wymiennie, tj. w tych samych kontekstach stylistycznych, ze względu na archaiczne nacechowanie.
Zwrot Z poważaniem też zresztą różni się od dwóch pozostałych – przez swoją zdawkowość nadaje się do listów i pism o dużym stopniu oficjalności. W relacjach mniej oficjalnych, ale na pan/pani, może świadczyć o intencji zdystansowania się od odbiorcy.
Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!