Z nami dwojgiem, ale z dwojgiem z nas

Szanowni Państwo!

Moje pytanie dotyczy tego, który z następujących wariantów jest poprawny: z nami dwojgiem czy z dwojgiem nas? Przeczytałem Państwa porady dotyczące odmiany słowa dwoje i wydaje mi się, że zgodnie z tymi wyjaśnieniami poprawna byłaby druga forma, ale mnie jakoś ona zgrzyta, a pierwsza, domyślam się, byłaby bardziej archaiczna. Proszę o ustosunkowanie się do poprawności wspomnianych wyrażeń.

Z wyrazami szacunku

Remigiusz Lewandowski

Szanowny Panie,

poprawnie jest: z nami dwojgiem. Używamy też innej konstrukcji: z dwojgiem z nas, ale ona dotyczy innej sytuacji (gdy jest więcej osób, spośród których mowa jest   tylko o dwóch).

Z  pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski