Z okazji 18. urodzin

 
Z okazji 18. urodzin
20.09.2017
Mam problem z poprawnym zapisaniem życzeń… Nie wiem, czy powinnam napisać: z okazji 18 urodzin, czy też: z okazji 18-stych urodzin
Dziękuję :)
Zapis: z okazji 18-stych urodzin jest błędny, podobnie jak inne, w których do liczebnika zapisanego cyframi „doklejono” łącznikiem (krótką kreską) końcówkę (lub końcówkę z częścią tematu), np. o 11-ej, o 11-tej, od lat 5-ciu itd.
Zapis liczebników porządkowych (a osiemnasty to właśnie taki liczebnik) reguluje zasada [340] WSO https://sjp.pwn.pl/zasady/340-87-4-Kropka-po-cyfrach-arabskich-oznaczajacych-liczebniki-porzadkowe;629746.html
Po cyfrach arabskich oznaczających liczebniki porządkowe stawiamy kropki, np. na 10. (= dziesiątym) piętrzew 3. (= trzeciej) osobiepo raz 7. (= siódmy).
Kropka po liczebniku może zostać opuszczona, jeśli z kontekstu jednoznacznie wynika, że użyty został liczebnik porządkowy, np. Chodzę do 8 klasy.

Wynika z tego, że najwłaściwsza forma to z okazji 18. urodzin. Możliwy jest też zapis: z okazji 18 urodzin, lecz teoretycznie on mógłby być odczytany także jako: ‘z okazji osiemnaściorga urodzin’. Oczywiście, domyślamy się, że wyrażenie odnosi się do osiemnastolecia, a nie do osiemnastu przyjęć urodzinowych, jednak warto pamiętać o tym, że brak kropki po liczebniku może wskazywać na to, że jest to liczebnik główny, a nie porządkowy.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!