Z rokiem albo bez roku

Czy przy zapisie daty trzeba pisać słowo rok lub r. (np. 17.12.2020 roku lub 17.12.2020 r.)? Od długiego czasu pomijam "rok", gdyż uważam to słowo za zbędne i piszę np. 17.12.2020. Jeśli zapisuję sam rok i wiadomo, że chodzi o rok, również zostawiam samą liczbę [np. "w 1750 wynaleziono (...)", "w 1918 Polska odzyskała niepodległość", "w 2025 wydarzy się (...)"]. Czy słusznie?

Określenie rok (lub jego skrót: r.), które towarzyszy dacie dziennej, miesięcznej i rocznej, miesięcznej i rocznej czy też rocznej, jest rzeczywiście nadmiarowe. Tradycyjnie jednak w większości gatunków piśmienniczych posługujemy się nim. Konstrukcje tego typu są niejako sfrazeologizowane.

Zwyczajowo nie stosujemy rzeczownika rok po datach występujących w hasłach encyklopedycznych oraz publikacjach historycznych (ale nie wszystkich). W czasach, kiedy tego typu publikacje wydawano wyłącznie w formie papierowej, wynikało to ze względów praktycznych. Chodziło o oszczędność miejsca. Zwyczaj ten przeniósł się także do tekstów elektronicznych, por. np.

3 IX 1939 Francja wypowiedziała wojnę Niemcom, ale nie podjęła działań wojennych.

W 1066 książę Normandii Wilhelm I Zdobywca dokonał podboju Anglii.

Niestosowanie omawianego tu określenia we wszelkiego typu tekstach pisanych (tudzież ustnych) można uznać za kalkę z języka angielskiego. W wypadku polszczyzny kalka ta narusza jednak związek wyrazowy o znacznej łączliwości elementów.

Adam Wolański