Za rok w maju

Za rok w maju
13.11.2018
13.11.2018
Szanowna Poradnio,
Nie robię sobie żartów.
Wcześniej pytałem o określenie za rok w maju powiedziane dzisiaj. Pani żartuje z tego, co piszę, nie dostałem odpowiedzi, dlaczego mogę mówić za rok w maju, jeśli nie ma 12 miesięcy, chodzi mi o to jak to jest, że mówię za to A nie ma roku, czy jest to niepoprawne, nie precyzyjne w tym wypadku.
Szanowny Panie,
nie żartuję sobie z Pana, nie wiem jednak, jakiej odpowiedzi Pan ode mnie oczekuje. Jeśli dobrze rozumiem Pańskie pytania (wyrażone w tym liście oraz we wcześniejszych), to chciałby się Pan dowiedzieć, czy wyrażenie za rok może być użyte w sytuacji, w której mówimy nie o okresie (mniej więcej) 12 miesięcy, lecz o roku następującym po roku, który mamy. Inaczej mówiąc, jeśli teraz jest listopad 2018 roku, to – pyta Pan – czy mówiąc o maju 2019 roku, możemy powiedzieć za rok w maju.
Jak wielokrotnie pisałam, wyrażenie za rok odnosi się do okresu (mniej więcej) 12 miesięcy – prędzej zatem powiem za rok we wrześniu (bo mamy listopad, a więc od września dzieli nas 10 miesięcy) niż za rok w maju (bo ten nastąpi już za 7 miesięcy, a 7 miesięcy to nie jest „mniej więcej” 12 miesięcy). Oczywiście, potocznie takie konstrukcje są używane, są one jednak nieprecyzyjne.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego