Za rok w maju

Szanowna Poradnio,
Nie robię sobie żartów.
Wcześniej pytałem o określenie za rok w maju powiedziane dzisiaj. Pani żartuje z tego, co piszę, nie dostałem odpowiedzi, dlaczego mogę mówić za rok w maju, jeśli nie ma 12 miesięcy, chodzi mi o to jak to jest, że mówię za to A nie ma roku, czy jest to niepoprawne, nie precyzyjne w tym wypadku.
Szanowny Panie,
nie żartuję sobie z Pana, nie wiem jednak, jakiej odpowiedzi Pan ode mnie oczekuje. Jeśli dobrze rozumiem Pańskie pytania (wyrażone w tym liście oraz we wcześniejszych), to chciałby się Pan dowiedzieć, czy wyrażenie za rok może być użyte w sytuacji, w której mówimy nie o okresie (mniej więcej) 12 miesięcy, lecz o roku następującym po roku, który mamy. Inaczej mówiąc, jeśli teraz jest listopad 2018 roku, to – pyta Pan – czy mówiąc o maju 2019 roku, możemy powiedzieć za rok w maju.
Jak wielokrotnie pisałam, wyrażenie za rok odnosi się do okresu (mniej więcej) 12 miesięcy – prędzej zatem powiem za rok we wrześniu (bo mamy listopad, a więc od września dzieli nas 10 miesięcy) niż za rok w maju (bo ten nastąpi już za 7 miesięcy, a 7 miesięcy to nie jest „mniej więcej” 12 miesięcy). Oczywiście, potocznie takie konstrukcje są używane, są one jednak nieprecyzyjne.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski