Zabezpieczyć

Zabezpieczenie – to słowo w znaczeniu zagwarantowania, zapewnienia wróciło do obiegu publicznego wraz z partią, która za cel stawia sobie zakończenie komunizmu w Polsce. A przecież zabezpieczyć środki finansowe czy zabezpieczyć dostawy respiratorów (nie w sensie konwojowania ich, tylko ich zorganizowania) to komunistyczny rusycyzm. Czy mam rację?

Owszem, zabezpieczyć w znaczeniu ‘zagwarantować’ zapożyczyliśmy z języka rosyjskiego (po polsku zabezpieczyć tradycyjnie to ‘uchronić’, np. zabezpieczył rośliny przed zamarznięciem) w okresie powojennym. Niestety, przez dziesięciolecia przyzwyczailiśmy się do niego i zyskuje ono coraz częstszą aprobatę. W przywołanych przykładach najwłaściwsze byłoby użycie czasownika zapewnić (zapewniliśmy środki finansowe, zapewniliśmy dostawy respiratorów).

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski