Zaimek ty w funkcji ekspresywnej

Czasem zaimka ty używamy nie zwracając się do nikogo konkretnego, a wyrażając jakieś ogólne spostrzeżenia. Na przykład: Ty tu człowieku haruj jak wół, a nikt ci nawet nie podziękuje. Czy używając tego typu stwierdzeń w liście powinienem ty pisać wielką literą? Czy dozwolone jest w ogóle używanie tego zaimka w rozmowie lub korespondencji z osobą, do której powinienem się zwracać na pan / pani?
W przywołanym w pytaniu zdaniu zaimek osobowy ty nie odnosi się do osoby, do której zwraca się piszący. Użyty jest tu w funkcji ekspresywnej. Wprowadza potoczne wypowiedzenia, które wyrażają najczęściej zdenerwowanie, a nawet złość nadawcy. Użyty w takiej funkcji nie powinien być pisany od wielkiej litery.
Należy jednakowoż rozważyć, czy jako element ekspresywny i potoczny powinien się znaleźć – wraz z całym potocznym zdaniem – w korespondencji z osobą, w stosunku do której zwracamy się oficjalnie. Nie oznacza to oczywiście, iż oficjalna korespondencja musi być pozbawiona wszelkich elementów ekspresywnych. Wszystko zależy jednak od tego, kto, do kogo i w jakiej sprawie pisze.
Adam Wolański