Zaloguj się przez swoje konto

Szanowna Poradnio,
mówiąc użytkownikowi, aby zalogował się do serwisu internetowego, powinnam użyć wyrażenia „Zaloguj się swoim kontem Facebook” czy też „Zaloguj się przez swoje konto Facebook”? Wiele serwisów umożliwia, zamiast zakładania osobnego konta, użycie danych konta facebookowego do logowania. Pierwsze jest wielokrotnie częstsze, czy jest też wyrażeniem poprawniejszym bądź jedynym poprawnym?
Z wyrazami szacunku
Fanka Poradni
Trudne pytanie. Nie budziłoby oporów zdanie: „Zaloguj się na swoim koncie”, ale rozumiem, że nie o to chodzi, aby się zalogować na Facebooku, tylko żeby wykorzystać dane – login i hasło – do zalogowania się gdzie indziej. „Zaloguj się swoim kontem” brzmi tak, jakby całe konto było potrzebne, podczas gdy potrzebne są tylko dane do zalogowania. Ale z drugiej strony, aby takie dane mieć, trzeba mieć konto. Trzecia wersja: „Zaloguj się przez swoje konto” brzmi najsensowniej, szkoda więc, że nie jest najczęściej używana.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
    Zuważyłem, że Skype zachęca użytkowników słowami: „Zaloguj się za pomocą Facebooka\'\'. Ta propozycja wydaje mi się najlepsza.
    MB