Załom

Szanowni Państwo!

Mam pytanie związane z poprawną odmianą nazwy wsi Załom. W gronie znajomych próbujemy rozstrzygnąć, czy Załom powinniśmy odmieniać jak Radom czy jak Rzym? Mieszkam w Załomiu, czy w Załomie? Wikipedia proponuje Ms. z końcówką -u, w Załomiu. Ale dlaczego nie odmienić tej nazwy jak rzeczownik „załom”? Według mnie jest to prostsze i ładniej brzmi we wszystkich przypadkach. Dodam, że mieszkańcy podobno częściej używają odmiany miękkotematowej.

Nazwa własna geograficzna Załom (wsie w woj. zachodniopomorskim, powiat goleniowski i wałecki) ma skodyfikowaną w Wykazie urzędowych nazw miejscowości i ich części odmianę twardotematową, por.

M. Załom

D. Załomu

C. Załomowi

B. Załom

N. Załomem

Ms. Załomie

W. Załomie

Adam Wolański