Zamek Spiski, Zamek Orawski

Szanowni Państwo,

Mam pytanie o pisanie z dużej litery nazw obiektów: z/Zamek Spiski lub z/Zamek Orawski - słowo "zamek" jest tu chyba integralną częścią nazwy (będącej tłumaczeniem z języka słowackiego: Spišský hrad i Oravský hrad), więc chyba zachodzi przypadek bardziej podobny do zwrotów Wały Chrobrego, Brama Floriańska czy Zamek Ujazdowski niż wyrażeń, w których słowo "zamek" (lub "pałac" itp.) pisane jest, jako określenie gatunkowe, z małej.

Z wyrazami uszanowania,

Krzysztof Magnowski

W obu wypadkach określenie zamek wchodzi w skład nazwy własnej i zapisywane jest od wielkiej litery.

Adam Wolański