Zamoyski czy Zamojski?

Szanowni Państwo,
Wielki słownik ortograficzny PWN podaje – zgodnie z regułą [231], odnoszącą się do nazwisk osób urodzonych przed 1800 r. – sposób pisowni nazwiska kanclerza Jana Zamojskiego przez j. Internetowa encyklopedia PWN tej reguły nie stosuje i podaje tylko formę Zamoyski. Czy zatem reguła [231] nie jest obligatoryjna, a tylko „zalecająca”? Jak postępować z nazwiskami osób urodzonych przed 1800 r., których dojrzała aktywność przypadła już na wiek XIX?
Piotr Sanetra
Przywołana przez Pana zasada jest niezbyt jasna, ale nie umiem powiedzieć, jak by ją można uściślić. Nie można też winić szczególnie słownika PWN, gdyż cytowana zasada ma kilkadziesiąt lat (wprowadziła ją w 1961 r. Komisja Kultury Języka Komitetu Językoznawstwa PAN) i pewnie autorzy niejednego słownika przytaczają ją z poczucia obowiązku.
Jeśli chodzi konkretnie o pisownię nazwiska kanclerza Jana Zamoyskiego, to moim zdaniem powinno się aprobować jej oba warianty.
Mirosław Bańko, PWN