Zapadosławia – zapadosłowiański

Szanowni Państwo,

humorystyczne grupy w Internecie obiega idea wyimaginowanego bytu państwowego łączącego Polskę, Czechy, Słowacje oraz Łużyce, tzw. Zapadosławia czyli kraj Słowian zachodnich. Jaki poprawnie utworzyć przymiotnik od tego rzeczownika? Zapadosławski czy Zapadosłowiański? Bardzo dziękuję.

Z poważaniem,

Robert Barg

Skoro rzeczywistą nazwą państwa narodów południowosłowiańskich była Jugosławia (człon jug w językach owych narodów oznacza ‘południe’) i derywowany od tej nazwy przymiotnik brzmi jugosłowiański, można dla fikcyjnej krainy określanej mianem Zapadosławia zastosować ten sam wzorzec słowotwórczy i utworzyć przymiotnik w formie: zapadosłowiański.

Adam Wolański