Zapasy a zapasy

Szanowni Państwo,
jaka jest etymologia nazwy zapasy dla sportu walki? Czy ma związek z zapasami na zimę?

Dziękuję i pozdrawiam,
Łukasz
Szanowny Panie,
zapasy ‘sport walki’ i zapasy ‘to, co odłożono na przyszłość’ nie mają wspólnej etymologii (są więc homonimami). Jak podaje Słownik etymologiczny języka polskiego W. Borysia (Kraków, 2005, s. 729), zapasy „sportowe” wywodzą się od wyrażenia za pas, co nawiązuje do sposobu walki („w czasie zmagania się, zapasów, walczący chwytali się za pasy” – Boryś, 2005, 729). Drugi rzeczownik o identycznym brzmieniu ma związek z czasownikiem paść ‘pilnować bydła, owiec na pastwisku, dawać jedzenie, karmić’ i prawdopodobnie oznaczał dawniej paszę przygotowaną dla zwierząt na zimę’ (zob. Boryś, 2005, 729).

Z pozdrowieniami
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski