Zapewnić

Czy połączenie zapewnić, aby… jest dopuszczalne? Chodzi o tłumaczenie angielskiego ensure that w znaczeniu ‘zagwarantować, że coś na pewno się stanie’. Zapewnić, że ma chyba inne znaczenie, prawda?

Pozdrawiam wielkanocnie
Dorota
Tak – znaczenie ‘zagwarantować, że coś się stanie’ najlepiej oddaje czasownik zagwarantować. Konstrukcja zapewnić, aby… jest stosowana w tekstach tłumaczonych z instytucjach Unii Europejskiej i można ją uznać za element środowiskowy, tzw. brukselizm.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski