Zapis daty

Moje pytanie dotyczy zapisywania daty. Właśnie dostałam do wysłania pismo do klienta z takim zapisem:
11. styczeń 2016 r.
Czy jest to forma poprawna ? Moim zdaniem powinno być:
11.01.2016 r.
lub
11 stycznia 2016 r.
Pozdrawiam
Ewa Korcz
Ma Pani rację – w zapisie, który zaproponowano, są dwa błędy. Po pierwsze, nazwa miesiąca występuje w mianowniku; po drugie, po liczebniku oznaczającym dzień jest kropka.
Tymczasem nazwa miesiąca w dacie musi mieć postać dopełniacza, a liczebniki oznaczające dni (a także godziny oraz numery stron) nie mogą występować z kropką (mimo że po liczebnikach porządkowych pełniących inne funkcje kropkę możemy postawić).
Poprawne formaty daty w języku polskim to:
  • 11 stycznia 2016 r.
  • 11.01.2016 r. – tu kropki służą oddzieleniu poszczególnych składników daty, a nie wskazaniu na charakter liczebnika
  • 11 I 2016 r. – należy pamiętać o tym, by między cyfrą rzymską a arabską nie stawiać kropek.
Niepoprawne jest (spotykane coraz częściej) oddzielanie elementów daty ukośnymi kreskami.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski