Zapis dialogu i narracji

Zapis dialogu i narracji
8.01.2019
8.01.2019
Dzień dobry.
Mam pytanie odnośnie zapisu dialogów. Mam wątpliwości co do poprawności fragmentu:
– Wasz świat niby jest totalnym przeciwieństwem naszego – Marcin zawiesił głos na chwilę – ale w rzeczywistości jest taki sam.
Jego autor posiłkuje się zasadą w poradniku Fantazmatów, ja natomiast nie spotkałem się z nią nigdzie indziej i do tej pory wydawało mi się, że „didaskalia” wtrącone w wypowiedź powinny być typu:
– Przestań narzekać – powiedział Marcin – i daj mi to wreszcie.
Przywołana na początku pytania kwestia dialogowa wraz z narracją nie budzi zastrzeżeń. Mamy do czynienia z dialogiem w formie zdania złożonego, które zostało – na granicy członów – rozdzielone tekstem odautorskim. Szyk podmiotu i orzeczenia w tekście narracyjnym – bo rozumiem, że co do tego pytający ma wątpliwość – jest poprawny. Tylko w wypadku czasowników oznaczających mówienie mamy inwersję szyku, tzn. najpierw występuje verbum dicendi, a dopiero potem oznaczenie mówcy (np. jego imię), por.

– Przestań narzekać – powiedział Marcin – i daj mi to wreszcie.

Kiedy natomiast tekst narracyjny nie zawiera czasownika typu: powiedział, zapytał, rzekł, stwierdził itd., mamy szyk taki jak w zdaniu izolowanym, tzn. podmiot plus orzeczenie.
Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2023

Zapraszamy do udziału w zabawie!

Wybierz słowo
Ile masz lat?
Honorowy Mecenas Plebiscytu

Pobierz e-book "Chwytaj mem" Bartka Chacińskiego!

Honorowy Mecenas Plebiscytu
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych uczestników plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących prawach, dostępne jest w Regulaminie. W przypadku wyrażenia zgód marketingowych współadministratorami danych są Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. oraz ePWN Sp. z o.o., na zasadach określonych w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2023"!