Zapis tytułu

 
Zapis tytułu
18.01.2018
Szanowni Państwo,
szczególnie zainteresowała mnie ostatnia odpowiedź, dotycząca modernizacji tekstu cytatu. W związku z tym chciałbym dowiedzieć się, jakie odniesienie ma niniejsza zasada do tytułów. Czy należy stosować tę zasadę również w nazwach książek? Jak mam zapisać w bibliografii następującą pozycję: S. Rossowski, Lwów podczas inwazyi, Lwów b. r. [1916] (oryginalna nazwa), czy może: S. Rossowski, Lwów podczas inwazji, Lwów b. r. [1916]?
Z wyrazami szacunku,
Krzysztof K. Wróbel
Te same zasady modernizacji pisowni i wybranych elementów struktur gramatycznych mogą być stosowane także w odniesieniu do tytułów książek, gazet i czasopism. Decyzję o tym, czy i w jakim zakresie modernizować tekst, podejmujemy, biorąc pod uwagę jego tematykę i zakładanego adresata. Jeśli w popularnej książce o historii Lwowa wykorzystaliśmy np. cytat z publikacji, na której karcie tytułowej widnieje zapis: Lwów podczas inwazyi, nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy w bibliografii załącznikowej zapisali wyraz inwazja w dopełniaczu zgodnie z dzisiejszą ortografią.
Adam Wolański
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe słowo roku 2019

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku 2019. 
Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!

Pobierz bezpłatny e-book
„Pułapki ortografii"
prof. Jerzego Bralczyka!

Uwaga, do ebooka zostały dołączone informacje handlowe w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, toteż jego zamówienie wymaga wyrażenia poniższych zgód.

Wyślij

Weź udział w akcji „Młodzieżowe słowo roku 2019” i odbierz darmowy e-book!