Zapomnieć

Dzień dobry,

czy w zdaniu Jeśli zapomnisz numer PIN  słowo numer powinno być w dopełniaczu czy bierniku?

Pozdrawiam

Agnieszka

Szanowna Pani,

czasownik zapomnieć w znaczeniu 'nie pamiętać' łączy się z biernikiem (zapomniałam numer) lub dopełniaczem (zapomniałam numeru). Można mieć natomiast wątpliwości co do wyrażenia numer PIN – niektórzy uznają je za błędne (choć ja się do nich nie zaliczam), gdyż ma ono charakter pleonastyczny (PIN to numer).

Łączę pozdrowienia

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski