Zapraszamy do Naszej oferty

 
Zapraszamy do Naszej oferty
25.01.2014
Od dłuższego czasu obserwuję tendencję do używania wielkich liter w zaimkach osobowych: Ja, Mnie, Oni, a także formach: Nasz, Ich etc. Nie tylko na forach internetowych, ale również w opisach zasad funkcjonowania np. sklepu („Zapraszamy do Naszej oferty”). Zapytane o to osoby twierdzą, że to z szacunku… Nie ukrywam, że drażni mnie to i jestem ciekawa, skąd się to wzięło. Czy istnieje prawdopodobieństwo, że za jakiś czas ten ewenement stanie się normą językową?
Z szacunku zapisuje się, np. w liście, wielką literą zaimki odnoszące się do odbiorcy: Pani, Panu, Państwem, Tobie, Cię, Was i in. Czasem można tak samo pisać o osobach trzecich, np. o dostojnych jubilatach (a nawet o Jubilatach), także o zmarłych („Pamięć o Nim zachowamy na zawsze”). Nie ma zwyczaju – w każdym razie w polskiej grzeczności językowej – aby w podobny sposób wyróżniać siebie.
Proponuję, aby Pani przejrzała w archiwum poradni odpowiedzi napisane przez prof. Małgorzatę Marcjanik. Są wśród nich takie, które bezpośrednio odnoszą się do podniesionej przez Panią kwestii.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego