Zapraszamy do Naszej oferty

Od dłuższego czasu obserwuję tendencję do używania wielkich liter w zaimkach osobowych: Ja, Mnie, Oni, a także formach: Nasz, Ich etc. Nie tylko na forach internetowych, ale również w opisach zasad funkcjonowania np. sklepu („Zapraszamy do Naszej oferty”). Zapytane o to osoby twierdzą, że to z szacunku… Nie ukrywam, że drażni mnie to i jestem ciekawa, skąd się to wzięło. Czy istnieje prawdopodobieństwo, że za jakiś czas ten ewenement stanie się normą językową?
Z szacunku zapisuje się, np. w liście, wielką literą zaimki odnoszące się do odbiorcy: Pani, Panu, Państwem, Tobie, Cię, Was i in. Czasem można tak samo pisać o osobach trzecich, np. o dostojnych jubilatach (a nawet o Jubilatach), także o zmarłych („Pamięć o Nim zachowamy na zawsze”). Nie ma zwyczaju – w każdym razie w polskiej grzeczności językowej – aby w podobny sposób wyróżniać siebie.
Proponuję, aby Pani przejrzała w archiwum poradni odpowiedzi napisane przez prof. Małgorzatę Marcjanik. Są wśród nich takie, które bezpośrednio odnoszą się do podniesionej przez Panią kwestii.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski