Zaprojektowane czy zaprojektowano

Dzień dobry. Chciałbym się dowiedzieć, która forma w zdaniu jest poprawna. Zaprojektowane w Warszawie. Wyprodukowane w Polsce czy  Zaprojektowano w Warszawie. Wyprodukowano w Polsce.

Szanowny Panie,

oba teksty są poprawne. Zaprojektowane, wyprodukowane to imiesłowy przymiotnikowe bierne, a więc formy, które wskazują na to, że jakaś rzecz została poddana czynnościom nazwanym przez czasownik. Znaczeniowo imiesłowy przymiotnikowe zbliżają się do przymiotników, a zatem można powiedzieć, że tekst: Zaprojektowane w Warszawie, wyprodukowane w Polsce wskazuje na cechę przedmiotu (będącą rezultatem czyjegoś działania). Zaprojektowano, wyprodukowano to z kolei nieosobowe formy czasownika, tzw. bezosobniki – uwypuklają one czynność, w wyniku której coś powstało. Każda z tych form zatem „podświetla” inny aspekt rzeczywistości nazwanej czasownikami zaprojektować, wyprodukować

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski