Zaproszenie ślubne

Dzień dobry,

mam pytanie: czy użycie skrótu Sz.P. na zaproszeniu na ślub będzie błędem, czy lepiej już wcale nic nie pisać przed? Wiem, że bardziej elegancką formą jest użycie skrótów Sz. Pan, Sz. Pani czy Sz. Państwo, ale mamy zaproszenie na którym jest mało miejsca i użycie skrótu Sz.P. byłoby dla nas lepsze. Czy gdy zapraszamy z osobą towarzyszącą to piszemy wielkimi literami Osoba Towarzysząca? Czy jeśli zapraszam kuzyna z partnerką, której nie znamy to i tak jej imię piszemy pierwsze ?

Posługiwanie się w zaproszeniu formą Sz.P. na oznaczenie Pani, Pana i Państwa będzie – jak słusznie zauważa w swoim pytaniu korespondentka Poradni – nieeleganckie. Ale brak jakichkolwiek form grzecznościowych – nawet tych skrótowych – w stosunku do osób, z którymi się nie jest w stosunkach rodzinnych, zażyłych czy poufałych, będzie jeszcze gorszym rozwiązaniem.

Określenie osoby, która może towarzyszyć gościowi zapraszanemu na nasz ślub, należy – ze względów grzecznościowych – zapisać od wielkich liter: …z Osobą Towarzyszącą. Dotyczy to nie tylko zaproszenia, lecz także winietki na stole. Zasada umieszczania w zaproszeniu imienia kobiety przed imieniem mężczyzny powinna dotyczyć także nieznanej nam bliżej partnerki naszego kuzyna. Krewny, jeśli szanuje swoją partnerkę, nie ma prawa się o nic obrazić, a jego towarzyszce na pewno będzie miło.

Adam Wolański