Zaprzestać

Witam
Jak poprawnie napisać dwa poniższe zdania:
- czas przyszły Jednocześnie zaprzestanę używania samochodu czy Jednocześnie zaprzestanę używanie samochodu,
- czas przeszły Jednocześnie zaprzestałem używania samochodu czy Jednocześnie zaprzestałem używanie samochodu?

Pozdrawiam
Niezależnie od czasu, w którym wystąpi czasownik zaprzestać, połączony z nim rzeczownik musi wystąpić w dopełniaczu. Poprawne są więc zdania: Jednocześnie zaprzestanę używania samochodu, Jednocześnie zaprzestałem używania samochodu.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski