Zasys

Zasys

5.07.2022
5.07.2022

Szanowni Państwo,

pragnę się dowiedzieć, czy za poprawne uważa się określenie „zasys” (w odniesieniu do siły zasysania lub nazwy przedmiotu zasysającego).

Z wyrazami szacunku,

Alicja Wierzbicka

Szanowna Pani,

o poprawności danego słowa decyduje wiele czynników, między innymi to, czy zyskało ono aprobatę społeczną. Przeglądając strony internetowe pełne ogłoszeń o sprzedaży zasysów, można utwierdzić się w przekonaniu, że nazwa zasys już się utrwaliła i w środowisku, któremu jest potrzebna, jest aprobowana.

Oczywiście, dobrze jest, jeśli nowo utworzona nazwa jest zgodna z polskim systemem słowotwórczym – a zasys jest. Została utworzona od czasownika zasysać w taki sposób jak zapis od zapisać, cios od ciosać czy wypis od wypisać.  Powstałe w ten sposób rzeczowniki należą do bardzo różnych kategorii semantycznych: są miedzy innymi nazwami czynności (popis), rezultatów czynności (wypis). Zasys w znaczeniach, które Pani podała, da się zaklasyfikować do tych kategorii.


Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Zapraszamy do udziału w plebiscycie

MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

WYRAŻAJ SIĘ... PO POLSKU!

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu Prawach, znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022"!