Zaszczepić

Szanowna Redakcjo,
coś można zaszczepić komuś, nie czemuś, w znaczeniu ‘rozwinąć w kimś jakieś cechy lub zainteresowania’. Niepoprawnie więc będzie, jeśli napiszę, że: Politycy usiłują zaszczepić w świadomości narodu swoją burżuazyjną ideologię?

Z poważaniem
Basia S.
Na pewno nie można zaszczepić (czegoś) w świadomości narodu, gdyż czasownik zaszczepić wymaga celownika (co zresztą wskazała Pani, przywołując poprawne użycie tego słowa) lub wyrażenia wskazującego na miejsce czy okoliczności, w których „zaszczepianie” jakichś idei się odbywa (np. W domu rodzinnym zaszczepiano nam poczucie patriotyzmu – przykład z Multimedialnego słownika języka polskiego PWN).
Druga sprawa wiąże się z semantyką czasownika zaszczepić – oznacza on wpojenie komuś jakichś idei, cech, zainteresowań itp. lub rozwinięcie ich w tej osobie. Nie wpaja się idei w świadomość, lecz ludziom. Nie powiemy zatem zaszczepić w świadomości narodu, lecz zaszczepić narodowi.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski