Zbyt syty, zbyt bity

 
Zbyt syty, zbyt bity
16.04.2020
Dzień dobry,
od dłuższego czasu poszukuję bezskutecznie znaczenia wyrażenia zbyt syty, zbyt bity. Bardzo proszę o wyjaśnienie, jak należy je rozumieć.
Z poważaniem,
Jolanta van Holstein
Szanowna Pani,
niestety, nie udało mi się znaleźć ani przykładu użycia frazeologizmu zbyt syty, zbyt bity, ani wyjaśnienia jego znaczenia. Być może stanowi ono wariant przysłowia (notowanego przez Nową księgę przysłów i wyrażeń przysłowiowych polskich pod red. J. Krzyżanowskiego (Warszawa, 1972, t. 3, s. 366 – hasło syty) Kto się położy niesyty, wstaje niezbity, gdzie niezbity znaczy tyle co ‘nieobolały’. Można to przysłowie zatem odczytywać jako przestrogę przed zbytnim objadaniem się na noc (albo w ogóle: przed zbytnim objadaniem się). Na ten trop naprowadzają nas dwa odsyłacze zamieszczone pod przysłowiem – do przysłów: Wieczerza hojna, noc niespokojna (t. 3, s. 662) oraz Za smaczne w wieczór frykasy, w nocy w brzuchu obertasy (t. 1, s. 581), które same się tłumaczą.
Z pozdrowieniami
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!