Zdanie

Dzień dobry,

chciałbym zwrócić się z pytaniem, czy poniższe zdanie jest zbudowane w sposób poprawny i nie zawiera błędów.

Nie odpowiedziałem jej, po prostu energicznie idąc przed siebie, tym razem w bliżej nieokreślonym kierunku, byle dalej od niej.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Szanowny Panie,

wątpliwości budzi użycie imiesłowowego równoważnika zdania: po prostu energicznie idąc przed siebie. Taka konstrukcja wskazuje na to, że opisywana czynność jest równoczesna z czynnością wskazaną przez zdanie nadrzędne. Tymczasem tutaj zdanie nadrzędne (nie odpowiedziałem jej) mówi o braku czynności, o niepodjęciu czynności – trudno wyobrazić sobie, że coś się dzieje w tym samym czasie, w którym coś innego się nie dzieje.

Pozostałe elementy zdania nie budzą zastrzeżeń.

Łączę pozdrowienia

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski