Zdrobniały czy zdrobniony?

Szanowni Państwo,

spotkałam się ostatnio (w artykule naukowym) z użyciem wyrażenia: „imię własne w formie pełnej, zdrobnionej lub spieszczonej”. W tym wypadku zastosowałabym raczej określenie „zdrobniały” (np. wyraz zdrobniały, forma zdrobniała imienia). Czy użycie określenia „zdrobniony” jako komponentu terminu językoznawczego jest dopuszczalne? Z góry dziękuję za komentarz.

Łączę wyrazy szacunku

Agnieszka G.

Forma zdrobniony nie jest błędna – jest to imiesłów przymiotnikowy bierny czasownika zdrobnić i ma znaczenie czynnościowe, okazjonalne ('forma, którą ktoś zdrobnił'). W językoznawstwie przyjęło się używać terminu zdrobniały, który tym się różni od zdrobnionego, że wskazuje na stałą cechę: forma zdrobniała to forma, która jest w świadomości społecznej odbierana jako nieoficjalna. Nie wiem, czy użycie w tekście naukowym wyrazu zdrobniony należy zakwalifikować jako błąd – na pewno nie jest to standardowe określenie.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski