„Zdrowaś, Maryjo” i „Szczęść Boże”

Dlaczego piszemy „Zdrowaś, Maryjo” z przecinkiem, zaś „Szczęść Boże” bez przecinka?
Powód jest następujący: „Szczęść Boże” – formuła wyrażająca życzenie owocnej pracy – funkcjonuje jako całość, por. też dawne: „Pomagaj Bóg” oraz „Pożal się Boże”, „Boże odpuść”, „Bóg zapłać”. Natomiast „Zdrowaś, Maryjo” to początek modlitwy (zawierającej pozdrowienie anielskie: „Zdrowaś, Maryjo, łaskiś pełna…”), w której imię własne Bogurodzicy jest – zgodnie z regułą – dwustronnie wydzielone. Tytułowe ucięcie tekstu „Zdrowaś, Maryjo” zachowuje tę interpunkcję.
Łączę pozdrowienia
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski